Położenie i dojazd

Ustronie Morskie leży nad brzegiem Morza Bałtyckiego, pomiędzy Kołobrzegiem na zachodzie, a Koszalinem w kierunku północnego wschodu. Administracyjnie należy do województwa zachodniopomorskiego. Miasto objęte jest obszarem chronionego krajobrazu i z racji tego należy do Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego.
Dojazd do Ustronia, oddalonego od granicy z Niemcami zaledwie o ok. 150 km, możliwy jest samochodem (droga krajowa nr 11), pociągiem (na miejscu: stacja kolejowa Ustronie Morskie) oraz komunikacja podmiejskimi busami.

Plaże

Największym walorem turystycznym Ustronia Morskiego są położone w tej okolicy przepiękne szerokie piaszczyste plaże nadmorskie.
Urlop nad morzem to dla większości gości przede wszystkim marzenie o plaży i morzu. Tutaj z przyjemnością pójdziesz boso na spacer lub pobiegasz po plaży, bo nasze plaże to skupisko drobniutkiego czystego piasku, najbardziej cenionego przez nadmorskich urlopowiczów.
Dojście na plażę z Domu Letniego zajmuje zaledwie kilka minut. A tam już rozciągają się szerokim pasem wzdłuż Morza Bałtyckiego wielokilometrowe piaszczyste plaże. Letnie kąpielisko rozciąga się na długości 2100m linii brzegowej i regularnie badane - odpowiada obowiązkowym wymogom jakościowym dla wody w kąpielisku Unii Europejskiej. Piaszczyste plaże rozciągają się na odcinku ponad 10 kilometrów. Miło można też spędzić czas na nadmorskiej promenadzie, pełnej przytulnych knajpek, restauracji, lokali i sklepików, nastawionych na zapewnienie rozrywki i zaspokojenia potrzeb turystów.

Ciekawostki turystyczne

Ciekawostki godne zainteresowania turystów w Ustroniu Morskim to:

najstarszy dąb w Polsce, Bolesław, który liczy sobie 800 lat,

znajdujące się w pobliżu Ustronia umocnienia wojskowe z okresu PRL, w lasach do dziś ukryte są potężne schrony i działobitnie,

  • kościół neogotycki z 1984 r. z dzwonem renesansowym z XVI wieku,
  • przystań rybacka,
  • amfiteatr kino
  • stadion sportowy
  • basen kryty
  • ośrodki jeździeckie
  • ośrodki SPA
  • Dom Kultury oferujący szeroką gamę imprez

Historia

Wcześniejsze nazwy Ustronia Morskiego to: Henkenhagen, Ostseebad Henkenhagen, Ustronie Nadmorskie. Ustronie Morskie od 1945 roku należy do Polski.
Wieś Henkenhagen powstała w późnym średniowieczu, początkowo należała do rodu von Kameke. W 18 i 19 wieku osiedla nadmorskie należące do Henkenhagen należały do dóbr rycerskich Lassehne, znajdujących się w posiadaniu rodu Borcke.
Do połowy 19 wieku miejscowa ludność żyła głównie z rolnictwa, a administracyjnie miejscowość Henkenhagen należała do magistratu Kolberg (Kołobrzeg).
W czasach późniejszych, tj. od 1850 r. miejscowość zaczęła coraz mocniej korzystać ze swojego nadmorskiego położenia. Jednym z powodów przyciągających tutaj dalekich gości był lekarz-cudotwórca, który prowadził tam wówczas swoją praktykę lekarską. Ilość gości wzrosła, a miejscowość wypoczynkowa zyskała jeszcze większą popularność jako cel podróży dla wielu urlopowiczów szczególnie od roku 1899, czyli od czasu budowy trasy kolejowej Koszalin-Kołobrzeg. Dzięki tej linii kolejowej dojazd turystów ze Szczecina i Berlina do ówczesnego Henkenhagen stał się jeszcze łatwiejszy. W ten sposób temu w latach 20-tych XX wieku miejscowość była jednym z najbardziej znanych kąpielisk na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w Niemczech. Od roku 1945 miejscowość przeszła pod polskie panowanie i zyskała nazwę początkowo Ustronie Nadmorskie, a z czasem została przemianowana na Ustronie Morskie. Na mocy dekretów Bieruta po wojnie ludność niemiecka została pozbawiona majątków i wysiedlona.
Obecnie, a szczególnie od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Ustronie Morskie, przyjmuje wielu międzynarodowych gości i turystów zachwyconych polskim morzem, oferując im bogatą bazę noclegową, hotelową i zróżnicowaną ofertę kulinarną.

plaża przy ulicy Nadbrzeżnej

obraz pochodzi ze strony: strony www.ustronie-morskie.pl